Prawnik, radca prawny i adwokat. Czym się różnią?
W pracy zawodowej otrzymałem już wiele pytań, czy mogę reprezentować swoich klientów w Sądzie i czym zawód radcy prawnego różni się od zawodu adwokata. Niejednokrotnie słyszałem, że radca prawny nie jest prawnikiem, a urzędnikiem, że adwokat może reprezentować swoich Klientów w sądzie, a radca prawny zajmuje się wyłącznie „bieżącą obsługą firm” i nie sposób zobaczyć go na sali sądowej. Kiedyś owszem różnice pomiędzy tymi zawodami były znaczne, a jak jest obecnie? Kim jest prawnik i kogo można nazwać mecenasem?
Prawnik – po ukończeniu studiów prawniczych
Najczęściej nazywa się prawnikiem kogoś, kto ukończył 5 – letnie studia prawnicze – bez znaczenia, czy były to studia stacjonarne czy niestacjonarne. Ukończenie studiów daje możliwość dalszego rozwoju zawodowego i wyboru odpowiedniej dla siebie aplikacji, by móc w przyszłości wykonywać zawód radcy prawnego, adwokata, sędziego, prokuratora, notariusza lub komornika. Prawnik posiada mniejsze uprawnienia niż radca prawny czy adwokat. Przede wszystkim nie może reprezentować klienta przed sądem, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, nie jest zobowiązany do przestrzegania Kodeksu Etyki i tajemnicy zawodowej. Radcy prawni i adwokaci podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach samorządów zawodowych m.in. w przypadku nienależytego wykonywania zawodu.
Adwokat a radca prawny
Kilka lat temu radców prawnych od adwokatów różnicowała przede wszystkim możliwość występowania jako obrońca w sprawach karnych, które wcześniej były domeną wyłącznie adwokatów. Od 1 lipca 2015 roku także i radcy prawni (którzy nie pozostają w stosunku pracy) mogą być obrońcami w sprawach karnych.
Zarówno radca prawny jak i adwokat to tytuły zawodowe, które przyznaje się z tym, którzy ukończyli 5-letnie studia prawnicze i 3-letnią aplikację radcowską lub adwokacką prowadzoną przez samorządy zawodowe oraz zdały egzamin zawodowy przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uzyskały wpis na listę radców prawnych lub adwokatów (oczywiście z drobnymi wyjątkami). Oba zawody są równoważne oraz uprawniają do reprezentowania Klientów przed wszystkimi sądami, w każdego rodzaju sprawach.
Czym obecnie różni się radca prawny od adwokata?
Oczywiście jest jedna widoczna różnica – radcowie prawni noszą togi z niebieskim żabotem (jak ja poniżej), a adwokaci – z zielonym.
Poza tym, jak wyżej wspomniałem, radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych, gdy pozostaje w stosunku pracy (adwokat w ogóle nie może wykonywać zawodu w ramach stosunku pracy). Niemniej niewielu jest radców prawnych, którzy zawodowo zajmują się sprawami karnymi.
Podsumowując – każdy radca prawny i adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest radcą prawnym lub adwokatem.
A kim jest Mecenas?
Mecenas to nie tytuł zawodowy, a powszechnie używany zwrot grzecznościowy. Stosuje się go zarówno do radcy prawnego jak i adwokata, a zdarza się, że także już w stosunku do aplikantów.
Radca prawny w Chojnicach
Jeżeli szukasz prawnika z Chojnic i okolic Twojego miejsca zamieszkania, który pomoże Ci rozwiązać Twój problem prawny, kliknij tutaj.